راه آهن زاهدان _ چابهار پیشرفت فیزیکی ۶۷ درصدی دارد
راه آهن زاهدان _ چابهار پیشرفت فیزیکی ۶۷ درصدی دارد
مدیرعامل مجموعه راه و شهرسازی قرارگاه خاتم الانبیا گفت: راه‌آهن چابهار- زاهدان تا به امروز شاهد پیشرفت ۶۷ درصدی بودیم و ۵۰۰ یورو دیگر برای تکمیل این پروژه باید تامین مالی شود.

به گزارش دیار عیار، محمدرضا رحمانی مدیرعامل مجموعه راه و شهرسازی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص)، گفت: این قرارگاه ۴۹ پروژه طی یکسال اخیر به بهره‌برداری رسانده است و در ۹ کلان شهر در زمینه ساخت مترو فعال هستیم و از جمله در شهر تهران نزدیک به ۴ کیلومتر خط مترو احداث کردیم و در شهرهایی قم و مشهد نیز ساخت خط مترو را در دست اقدام داریم. بزرگترین ناوگان حفاری مکانیزه را در اختیار داریم و تابلو و ایستگاه‌های پست برق را توانستیم داخلی سازی کنیم و این مجتمع اقتصادی در حوزه مترو ۳۳۸ کیلومتر ساخته و یا در دست ساخت قرار دارد.

وی تاکید کرد: با تزریق منابع مالی پروژه راه‌آهن چابهار- زاهدان پیشرفت ۶۷ درصدی را داشته و اجرای این پروژه از اوایل (۱۴۰۰) آغاز که طی این سال‌ها شاهد پیشرفت چشمگیری بودیم. یک بخشی از این پروژه در محور زاهدان- خاش است که در سال گذشته به بهره‌برداری رسید و امروزه در حال استفاده مسافرین است. ۲۰۵ پل خاص در این طرح وجود دارد و ۵۰۰ میلیون یورو اعتبار برای تکمیل این طرح مورد نیاز است که اگر این اعتبار تزریق شود، تا پایان سال ۱۴۰۳ اجرای این طرح به پایان می‌رسد.

وی افزود: راه آهن رشت – آستارا باید به پایانه آستارا وصل شود که این اتصال ایران را به روسیه برای حمل کالا وصل خواهد کرد و حمل و نقل ریلی می‌تواند نقش ویژه‌ ای را در ترانزیت کالا از شرق به غرب دنیا بر عهده داشته باشد. منابع مالی برای طرح‌های ریلی یا از صندوق توسعه ملی و یا از محل تهاتر نفت با دولت تأمین می‌شود.

مدیرعامل مجموعه راه و شهرسازی قرارگاه خاتم الانبیا در خصوص ساخت فاز دو فرودگاه امام خمینی (ره) ادامه داد: یک شرکت چینی به صورت مشارکتی وارد ساخت طرح مرحله دوم فرودگاه امام خمینی شدیم و بر اساس منابعی که تأمین می‌شود بخش اول این طرح تا پایان سال آینده به بهره برداری می‌رسد. طراحی اولیه ترمینال ۴۱۰ هزار مترمربعی فرودگاه انجام شده است که با طراحی صورت گرفته، زیرساخت فرود بزرگترین هواپیماهای دنیا در فرودگاه فراهم می‌شود، علاوه بر این قطار سریع‌السیر نیز از فرودگاه امام عبور خواهد کرد. با ساخت فرودگاه ظرفیت جابجایی مسافر در سال ۱۴۰۵ به ۳۵ میلیون نفر افزایش می‌یابد، یادآور شد: حدود ۴۸۰۰ کیلومتر خط آهن یا ساخته شده یا در دست ساخت است.

وی در خصوص ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن توسط این قرارگاه، گفت: در حوزه ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن اعلام آمادگی کردیم و اگر وزارت راه با قرارگاه خاتم قرارداد پیمانکاری دهد آماده هستیم تا در شهرهای مختلف واحد بسازیم و تحویل متقاضیان دهیم.