مرطوب سازی دریاچه هامون در دستورکار دولت سیزدهم قرار دارد
مرطوب سازی دریاچه هامون در دستورکار دولت سیزدهم قرار دارد
معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه مرطوب سازی دریاچه هامون در دستورکار دولت سیزدهم قرار دارد، گفت: مردم سیستان و بلوچستان نگران تامین آب آشامیدنی نباشند چرا که دولت به هیچ وجه اجازه نمی‌دهد مردم با سختی مواجه شوند.

به گزارش دیار عیار، علی سلاجقه روز سه‌شنبه در بازدید از سدجریک در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا بیان کرد: با توجه به وضعیتی که مردم سیستان و بلوچستان به ویژه شهرستان‌های زابل، هامون، هیرمند، زهک و نیمروز دارند رئیس جمهور بر بازدید و بررسی از نزدیک مسائل و مشکلات تاکید دارند تا میدانی این جلسات تشکیل و تدابیر در لحظه اندیشیده و اعتبارات نیز تامین شود.

وی افزود: خدا را شکرگزار هستم که در روزی به سیستان و بلوچستان منطقه سیستان سفر کرده که جزو روزهای حاد منطقه بود تا از نزدیک با سختی‌های مردم روبرو شویم، در این سفر که با همراهی هیات همراه که متشکل از معاونین وزرا هستند و در بحث گرد و غبار کشور مسوولیت‌های اساسی و اصلی دارند شرایط از نزدیک بررسی و نتایج کارهایی که تاکنون در این منطقه انجام شده راستی آزمایی شد.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: حضور در بین مردم منطقه سیستان آن هم در روستاها که توقعی جز تبعیت از ولایت و حفظ نظام ندارند و این مهم از دغدغه‌های اصلی آنها به شمار می‌رود مسوولیت ما را سنگین‌تر می‌کند چرا که این مردم با این رشادت و صداقت پای نظام و کشور ایستاده و ما مسوولان باید هرچه سریعتر رایزنی با کشورهای همسایه و موضوعات بین المللی را انجام دهیم چرا که این مردم خواسته چندانی ندارند و ما به عنوان یک مسوول خجالت می‌کشیم.
وی اظهار کرد: مرطوب سازی دریاچه هامون یکی از موضوعات مهم در دستور کار است که حتما در نشست‌های هیات‌های کارشناسی که اعزام می‌شوند با همکاری و هماهنگی استاندار سیستان و بلوچستان این موضوع انجام می‌شود حتی در صورتی که شرایط کم آبی باشد و دولت همسایه وضعیت آب مناسبی نداشته باشد حداقل برای مرطوب سازی دریاچه اقداماتی انجام خواهد شد.

چاه نیمه های سیستان وضعیت مناسبی ندارند

سلاجقه گفت: مجموعه چاه نیمه‌های سیستان وضعیت آب مناسبی ندارد ولی خوشبختانه دولت تمهیداتی خوبی اندیشیده و جایگزین‌هایی برای شرایط اضطراری وجود دارد و مردم سیستان و بلوچستان از این موضوع هیچ نگرانی نداشته باشند چرا که دولت به هیچ وجه اجازه نمی‌دهد مردم با سختی مواجه شوند.

وی ادامه داد: تامین آب آشامیدنی به نحو مطلوب انجام می‌شود هیچ مشکلی در این زمینه وجود ندارد حتی اگر شرایط خشکسالی به مراتب بدتر باشد موضوع انتقال آب به طور پایدار انجام شده و زیرساخت‌ها در حال انجام است.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: در خصوص ریزگردها نیز امیدواریم رایزنی‌ها انجام شود این رایزنی‌ها طبق برنامه‌ریزی به صورت مداوم انجام خواهد شد تا به نتایج مطلوب برسیم.

به گفته وی؛ نشست‌های کارشناسی برای موضوع حقابه هیرمند بین ۲ کشور انجام شده و در قالب یک برنامه زمانی انجام خواهد شد؛ استاندار سیستان بلوچستان هم پیگیر بوده و در هیات‌های کارشناسی که اعزام می‌شوند نیز حضور جوامع محلی خیلی کارساز است.

سلاجقه ادامه داد: شاید برخی‌ها نسبت به این موضوع انتقاد داشته باشند اما طرف مقابل با رویکرد مناسب پیش می‌رود سعی می‌کنیم با توجه به آبی که در پشت سدهای کشور همسایه وجود دارد برای مرطوب‌سازی دریاچه هامون اقدام کنیم.

وی تاکید کرد: طرف مقابل نیز به این نتیجه رسیده که حقابه ایران باید حتماً در شرایط مناسبی که آب وجود داشته باشد رهاسازی شود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: بازدیدها و اعزام کارشناسان به صورت منظم ادامه دارد بویژه در فصل بارندگی برای تامین حقابه با همکاری استاندار سیستان و بلوچستان این روند تداوم خواهد داشت.