جبهه مقاومت ملی افغانستان اجازه حضور نیافت
جبهه مقاومت ملی افغانستان اجازه حضور نیافت
در حالی مراسم یادبود شهید سید ابراهیم رئیسی و همراهانش با حضور هیات های دیپلماتیک در سطوح رئیسی جمهور، نخست وزیر، رئیس پارلمان، وزیر خارجه، فرستاده ویژه و ... از کشورهای مختلف در سالن اجلاس سران برگزار شد که علی رغم حضور هیات های مختلفی مانند حشد شعبی و طالبان برای شرکت در این مراسم و ادای احترام به شهدای خدمت، اما به جبهه مقاومت ملی افغانستان اجازه اعزام هیات داده نشده است.

یکی از مطالبات دستگاه دیپلماسی ایران به ویژه وزیر فقید امور خارجه از گروه طالبان تشکیل حکومت فراگیر در افغانستان بود که این مهم بارها در دیدارهای دیپلماتیک و حتی در اجلاس های بین المللی از زبان دیپلمات های ایرانی مطرح شد.
سیاست عدم اجازه فعالیت اپوزیسیون طالبان برای نخستین بار از زبان معاون سفیر ایران در کابل علنی شد که مورد انتقاد کارشناسان مسائل افغانستان قرار گرفت، زیرا این مسئله را به معنای اعطای چک سفید امضا به گروه طالبان تعبیر می کردند و آن را مغایر با اصل تشکیل حکومت فراگیر در افغانستان می دانستند.
عدم دعوت از جبهه مقاومت ملی افغانستان برای حضور در مراسم یادبود شهید رئیسی و همراهانش، عدم صدور مجوز برای حضور هیات این جبهه که منابع آگاه و نزدیک به جبهه مقاومت آن را تایید کردند، بی تردید باعث جسور شدن طالبان خواهد شد و این مسئله به نفع ایران و ملت افغانستان نخواهد بود.
رویکردهای هیدروپلیتیکی گروه طالبان در افغانستان در حوضه‌های آبریز هیرمند و هریرود، مصداق بارز تضییع منافع ملی و حقوق ملت ایران است و با قوانین بین المللی رودخانه‌ های فرامرزی مغایرت دارد. این مسئله در حوضه آبریز آمودریا و رودخانه کابل نیز قابل لمس است. رویکردهای هیدروپلیتیکی در افغانستان با هدف گسترش و پراکنش پشتون ها در حال انجام است که حقوق سایر گروه های قومی این کشور را تحت‌تأثیر قرار می دهد.
علی رغم این‌که خشک بودن تالاب بین المللی هامون بسیاری از مناطق افغانستان، پاکستان و منطقه سیستان را مملو از گرد و غبار کرده و این مسئله مغایر مصوبات مجمع عمومی سازمان ملل است و بسیاری از مشاغل هامون نشینان را در دو سوی مرز از بین برده، طالبان با عدم اصلاح بند کمال‌خان باعث شدند که حدود ۴ میلیارد متر مکعب به شوره زار گودزره منحرف شود تا با احیای ۴۹ هزار هکتار از اراضی این شوره زار و احیای آن، ۴۹ هزار خانواده پشتون را در آن نقطه ساکن کنند تا ترکیب جمعیتی ولایت نیمروز به نفع خود تغییر دهند.
علی رغم این‌که سد سلما باعث به حداقل رسیدن سد دوستی ایران و ترکمنستان شده بود و امنیت آبی این مناطق را مخاطره انداخته، شاهد افتتاح سد پاشدان هستیم تا مهار کامل سیلاب رودخانه هریرود را تضمین کند.
سد بخش آباد نیز با هدف مهار کامل آورد رودخانه فراه در حال احداث است؛ علی رغم اینکه آورد رودخانه فراه در بهترین حالت عدد بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ میلیون مترمکعب را به ثبت رسانده، اما سد بخش‌آباد با ظرفیت حدود ۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون مترمکعب، پیک سیلاب این رودخانه در زمان ترسالی را مهار می‌کند تا هیچ آبی وارد تالاب هامون سابوری نشود.
بازی طالبان با مقامات ایرانی بر سر حقابه هیرمند با هدف خریدن زمان برای تکمیل سازه‌های آبی برخلاف معاهده دلتا در حال انجام است و دستگاه دیپلماسی ایران علی رغم هشدار کارشناسان هیچ ضد استراتژی برای این مسئله ندارد.
اقدامات ضد حقوق بشری طالبان در قبال گروه های مختلف قومی، شیعیان، فارسی زبانان، زنان و حتی در زمینه حقوق زیست محیطی باعث ایجاد حس نفرت از این گروه در میان ملت ایران شده است، اما طیف دارای مسئولیت در افغانستان علی رغم خواسته ملت ایران در حال گسترش روابط با گروه طالبان هستند و به بهانه ارتقای سطح رفاه و معیشت ملت عزیز افغانستان از هیچ تلاشی برای گسترش روابط با طالبان مضایقه نمی کنند. این در حالی‌ست که طالبان با جنگ آبی منطقه‌ای در حال تهدید امنیت آبی و غذایی همسایگانش است و افغانستان را به هاب تروریست جهان مبدل کرده است.
طالبان با زور اسلحه و حمایت ایالات متحده آمریکا در قالب قرارداد دوحه بر افغانستان چیره شدند و سیاست های غرب برای به چالش کشیدن ایران را دنبال می کنند، حال سوال این است که بدون بازی دادن اپوزیسیون طالبان و بدون اجازه فعالیت سیاسی آن ها در ایران به عنوان کشور فارسی زبان و دارای حوزه تمدنی مشترک، چگونه تشکیل دولت فراگیر در افغانستان امکان پذیر است؟
علی رغم تبلیغات سو در شبکه های اجتماعی علیه جبهه مقاومت ملی افغانستان و شخص احمد مسعود، انجام یک نظرسنجی در ایران، میزان محبوبیت خاندان مسعود در میان ملت ایران مشخص می شود.
عدم تعریف درست استراتژی طالبان در قبال مسائل مختلف توسط دستگاه دیپلماسی ایران، مهم ترین علت راهبرد اشتباه ایران در قبال طالبان در حوزه های مختلف است و عدم پذیرش هیات جبهه مقاومت ملی افغانستان به رغم محبوبیت این جبهه در میان ملت ایران و افغانستان نیز نشان از این مسئله دارد.

فرشید عابدی
مدیرمسئول