یادداشتی به بهانه برگزاری هفته کتاب
یادداشتی به بهانه برگزاری هفته کتاب
اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان در هفته کتاب در برخی شهرها اقدام به برگزاری برنامه های مختلفی کرد. نواختن زنگ کتاب در مدرسه دخترانه نرجس در روستای حاجی آباد پوکی از زاهدان، برگزاری نمایشگاه صنایع دستی در حاشیه برنامه های هفته کتاب، رونمایی از دو کتاب خدای نامه اثر حسین الله دینی و کتاب آب و آیینه اثر ابراهیم محمودی، تقدیر از مروجان و فعالان حوزه کتاب و کتابخوانی، برگزاری کارگاه تخصصی شعر در شهرستان زابل با حضور مصطفی محدثی خراسانی و اعطای گواهینامه به شرکت کنندگان کارگاه‌ها از جمله برنامه های شاخص هفته کتاب بود.

متاسفانه به دلایل بسیاری دیگر کتاب جز سبد خرید مردم استان نبوده و وضعیت سرانه خرید کتاب و کتابخوانی در سایر استان های کشور هم بی شباهت به سیستان و بلوچستان نیست.

برگزاری هفته کتاب و ایجاد فضایی برای نشست های فرهنگی و هنری اولین گام برای ترویج فرهنگ تولید کتاب و سپس ترویج فرهنگ کتابخوانی ست. مادامی که طیف های مختلف فکری در استان به چاپ کتاب تمایل نشان ندهند بالطبع قفسه های کتابفروشی ها محدود به همان آثار گذشته مانده و بازار عرضه و تقاضای کتاب و کتابخوانی رونق نمی گیرد.

وقتی سخن از کتاب و ترویج فرهنگ کتابخوانی ست همه نگاه ها و توقعات به سوی فرهنگ و ارشاد اسلامی معطوف می شود، در حالی‌که نهادهای دولتی و خصولتی در خصوص تولید محتوا، چاپ کتاب و ترویج فرهنگ مطالعه (چاپی و مجازی) بودجه دارند و بالطبع توقع می رود در این باره اقداماتی انجام دهند. پروسه خارج شدن خرید کتاب از سبد کالایی مردم و به خصوص اهالی فرهنگ به بیش از یک دهه گذشته باز می گردد و بالطبع ایجاد رونق در بازار کتاب هم نیاز به برنامه و تعریف چشم انداز دارد.

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، سازمان تبلیغات اسلامی، دانشگاه ها، حوزه هنری، شورای اسلامی شهر و روستا، علوم پزشکی، شرکت‌های آب، برق و گاز با هدف مصرف بهینه، مجموعه های مختلف زیر مجموعه شهرداری و به خصوص سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری زاهدان، سازمان پسماند، حمل و نقل بار مسافر، سازمان فضای سبز و سیما منظر و… در سر فصل شرح وظایف خود تولید محتوا و چاپ کتاب های آموزشی را دارند. اگر هر مجموعه بنا به وظایف ذاتی خود درصدد تولید محتوا با کیفیت و چاپ مناسب براید دیری نمی پاید که در سیستان و بلوچستان شاهد یک تحول قابل اعتنای فرهنگی در حوزه چاپ کتاب و ترویج فرهنگ کتابخوانی خواهیم بود.

اگر در بودجه های استانی تولید محتوا، پژوهش و چاپ کتاب دیده شود بالطبع بسیاری از مشکلات زیربنایی فرهنگی در استان کاهش خواهد یافت.