کاظمی قمی: مسئله حقابه هیرمند اولویت نخست ما در تعامل با افغانستان نیست
کاظمی قمی: مسئله حقابه هیرمند اولویت نخست ما در تعامل با افغانستان نیست
نماینده ویژه رئیس جمهور در امور افغانستان گفت: سفارت ایران در افغانستان مجموع منافع کشور را در تعامل با طالبان افغانستان مد نظر دارد و مسئله حقابه سیستان اولویت نخست ما در این تعاملات نیست و آنچه تاکنون اتفاق افتاده است تخصیص به موقع حقآبه هیرمند است.

به گزارش دیار عیار به نقل پیج اینستاگرامی فداحسین مالکی با عنوان” تنش لفظی بین مالکی نماینده زاهدان و کاظمی قمی در جلسه مشترک وزیر خارجه با کمیسیون امنیت ملی” آمده: جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با حضور امیرعبداللهیان و برخی از مدیران و معاونین وزیر در محل تالار آینه وزارت خارجه برگزار شد.

فداحسین مالکی ضمن ابراز تاسف از مواضع نماینده رئیس جمهور در افغانستان، نحوه تعامل او با طالبان را خسارت بار، شرم آور و ناآگاهانه خواند و اظهار داشت آقای کاظمی قمی و نحوه مماشات و سکوت او در برابر زیاده خواهی های طالبان، کشور را به زودی با بحران بزرگی در حوزه امنیتی و اجتماعی مواجه خواهد کرد.

مالکی گفت: در حالی‌که طالبان با انحراف آب از مسیر طبیعی آن به سمت شوره زارها مانع ورود آب به ایران می شود، آقای کاظمی قمی بجای پی گیری حقآبه مردم سیستان در حال تعامل با امارت اسلامی و ارائه آمارهای غلط به مسئولین کشور است.

در ادامه جلسه کاظمی قمی نماینده ویژه رئیس جمهور در امور افغانستان گفت: سفارت ایران در افغانستان مجموع منافع کشور را در تعامل با طالبان افغانستان مد نظر دارد و مسئله حقآبه سیستان اولویت نخست ما در این تعاملات نیست و آنچه تاکنون اتفاق افتاده است تخصیص به موقع حقآبه هیرمند است.

نماینده زاهدان در این جلسه عنوان کرد: آقای قمی شما چه کاره اید که اولویت های دستگاه دیپلماسی کشور را تعیین می کنید؟ شما چه کاره اید که منافع ملی کشور را قربانی لجبازی خود و منافع طالبان می کنید؟ شما بروید بجای تطهیر و عددسازی برای طالبان، جلوی هدر رفت ۳ میلیارد مترمکعب آب به گودزره را بگیرید.

وی تصریح کرد: وزارت نیرو هم آبی که وارد سیستان و بلوچستان شده است سیلاب می‌داند نه حقابه؛ اگر توان این را ندارید که حقآبه مردم ایران را بگیرید لااقل طالبان را ملزم کنید تا آب مصرفی چند میلیون اتباعی که به کشور ما سرایز کرده است را بدهد.

کاظمی قمی در پاسخ مالکی عضو کمیسیون امنیت ملی که معتقد است آبی که اخیرا وارد چاه نیمه ها شده صرفا سیلاب و سرریز سد کجکی افغانستان است و میزان آب ورودی هیچ گونه تناسبی با تعهدات افعانستان در موضوع حقابه ندارد گفت: آبی که وارد ایران شده است حقابه است و استانداری هم این موضوع را تائید کرده است.