هیچ کشوری در دنیا به اندازه ایران در تعامل با حکومت سرپرست (طالبان)عمل نکرده است
هیچ کشوری در دنیا به اندازه ایران در تعامل با حکومت سرپرست (طالبان)عمل نکرده است
نماینده رئیس جمهور در امور افغانستان گفت: اینکه داعش خراسان تقویت شده ناشی از دخالت اشغالگر است. آمریکای اشغالگر دیگر نمی‌تواند امروز در لباس دیپلماسی و اقتصاد بار دیگر وارد افغانستان شود. مسیر سازندگی افغانستان از مسیر ابتکارات منطقه‌ای میگذرد و امروز هم نشست تهران تریبونی بود برای حکومت سرپرستی اما برای استفاده از تریبون مختار هستند. هیچ کشوری در دنیا به اندازه ایران در حمایت از مردم افغانستان و در تعامل با حکومت سرپرست(طالبان)عمل نکرده است.

به گزارش دیار عیار به نقل از هم‌میهن، حسن کاظمی قمی در پایان نشست نمایندگان ویژه ایران، پاکستان، چین و روسیه در امور افغانستان در نشست خبری اظهار داشت: این نشست در تداوم نشست‌هایی بود که در سطح منطقه و بین‌المللی با توجه به اهمیت موضوع افغانستان برگزار شده است. در افغانستان نزدیک سه سال قبل اشغالگران خاک این کشور را ترک کردند اما افغانستان همچنان به عنوان موضوع اصلی در دستور کار همسایگان قرار دارد.

وی افزود: در گفت‌وگوهای امروز در خصوص فصل‌های مشترکی که اتفاق نظر داشتیم این است که کشورهای همسایه باید حمایت‌های خودشان را از مردم افغانستان ادامه دهند چرا که شرایط مردم سخت است و با مشکلات فراوانی روبرو هستند که به جای مانده از دوران اشغال‌گری است .

وی با اشاره به اینکه در اجلاس امروز ۴ کشور بر ابتکار منطقه‌ای تاکید داشتند و مسأله تروریست همچنان موضوعی است که هم مردم افغانستان و هم کشورهای منطقه را تحت تاثیر قرار می‌دهد، بیان کرد: امروز بیش از هر جامعه و منطقه‌ای تحولات افغانستان بر محیط امنیتی پیرامونی خود یعنی همسایگان اثرگذار است. اگر تروریسم و مواد مخدر و مهاجرت همچنان ادامه دارد و به عنوان دغدغه و نگرانی هست اگر چه باید اذعان کرد حکومت سرپرست در افغانستان در کل سرزمین این کشور مستقر است و تمشیت امور می‌کند ولی مسأله در افغانستان به این تمام نمی‌شود بلکه دیگرانی که با اشغالگری نظامی به دنبال این بودند که افغانستان سرزمینی برای ناامنی برای کشورهای رقیبشان باشند همچنان این سرزمین مورد سوء هدف دنبال می‌شود.
نماینده ویژه رییس جمهوری در امور افغانستان ضمن اشاره به اینکه در نشست امروز این چهار کشور بر نقش مخرب آمریکا تأکید داشتند، آمریکایی‌ها باید در قبال ٢٠ سال اشغال‌گری پاسخگو باشند، الان هم که فرار کرده‌اند دست از شرارت برنمی‌دارند، ادامه داد: کشورهای همسایه به ویژه ایران که بار سنگینی از مشکلات افغانستان را بر دوش می‌کشد وجود بیش از ۶ میلیون از اتباع افغانستان در ایران و دغدغه‌های امنیتی در بحث تروریسم و مواد مخدر نه فقط برای ایران بلکه برای همسایگان دیگر نیز به عنوان موضوع است و امر طبیعی است که دغدغه کشورهای همسایه بر این باشد که در تعامل جمعی و ارتباط با حاکمیت مسیر ثبات سازی را پیش ببرند.

وی تصریح کرد: اگر از سر خیرخواهی مواردی گفته‌ می‌شود به معنای مداخله گری نیست. تجربه نشست بن را داشتیم و نتوانست مسیر یکپارچگی و همدلی را در افغانستان ایجاد کند. در حوزه سیاسی حکومتی از اقشار مختلف و افراد صالح تشکیل شود. این به معنای مداخله گری نیست.

وی خاطرنشان کرد: از مقامات حکومت سرپرست افغانستان برای نشست تهران دعوت کرده بودیم و پیامی از طرف هر ۴ کشور بود تا بیایند و از این تریبون استفاده کنند. مسأله نشست تهران تنها مسأله حکومت سرپرست نیست بلکه مسأله ما این این است که منطقه دغدغه مند است که دشمن از جغرافیای افغانستان در صدد ضربه زدن به کشورهای همسایه است.

ایران برای دیوارکشی در مرز با افغانستان مصمم است

کاظمی قمی یادآور شد: ایران نسبت به دیوارکشی در مرز با افغانستان مصمم است و دیوار کشی مدرن و مجهز در دستور کار قرار دارد. این یک مصوبه و و تاکید مقامات ارشد کشور است. باید از مرزها با قدرت حفاظت کرد و انسداد فیزیکی یکی از این ابزارهاست.

وی ضمن بیان اینکه امسال، سال نرمال آبی بود تا امروز نزدیک به نیمی از حق‌آبه مردم ایران محقق شد، عنوان کرد: سال‌های قبل و سال گذشته ٣٢ میلیون مترمکعب از حق آبه را احصا کردیم و امسال نزدیک به نیمی محقق شد. سال گذشته اقدامات فنی و مهندسی برای ترمیم سد کمال‌خان صورت گرفت و از ابتدای ١٣۵١ تا امروز در مسیر آب کانال‌های متعدد و سدهای متعدد ساخته شده است وآخرین سد، سد کمال‌خان بود.

وی گفت: سال گذشته اشکالاتی در دریچه‌های سد بود و باز نمی‌شد. زمین مقابل دریچه‌های سد از لحاظ ارتفاع بالاتر از خود دریچه‌ها بود. طی سال گذشته سه اقدام مهندسی صورت گرفت یکی اصلاح دریچه‌ها و مسأله دوم تسطیح زمین بود.

سفیر ایران در افغانستان افزود: در مسأله ارتفاع بخشی به دیوار اقداماتی که صورت گرفت از مسیر خاکریز و کیسه‌های شن بود. امسال بخش زیادی از آب هدر رفت و نه مورد استفاده استان نیمروز و نه سیستان قرار نگرفت.  امیدوارم شرایطی به وجود بیاید که مابقی حق‌آبه تامین شود.

وی اظهار کرد: چند روز آینده در کابل نشست کمیساران آب داریم و یکی از موضوعاتی که مطرح می‌کنیم اعزام هیأت‌های فنی است.

وی ادامه داد: نشست امروز با حضور نمایندگانی از چهار کشور پاکستان، روسیه، چین و جمهوری اسلامی ایران با موضوعیت اصلی افغانستان برگزار شد. این نشست در ادامه نشست‌هایی بود که در سطح منطقه‌ای و بین المللی برای مساله افغانستان برگزار شده است.

ایرنا به نقل از نماینده ویژه رئیس جمهور در امور افغانستان تصریح کرد: مسائلی چون مبارزه با تروریسم و موضوعات انسان‌دوستانه در افغانستان در گروی این است که همکاری‌های منطقه‌ای برقرار باشد. مساله تروریسم هنوز افغانستان و کشورهای همسایه را تحت تاثیر قرار می‌دهد و ما شاهد بودیم که این اواخر در مسکو، قندهار، پاکستان و حتی در سیستان بلوچستان حوادث تروریستی صورت می‌گیرد که نشان می‌دهد حامیان تروریسم مسیر بی ثبات سازی را از طریق افغانستان و پس از آن در کشورهای همسایه دنبال می‌کنند.

کاظمی قمی بیان کرد: مساله کمک به مبارزه با تروریسم، امینت مرزها و مهاجران از جمله موضوعاتی بود که امروز در نشست تهران مطرح و قرار بر این شد که جهت حل آنها چاره اندیشی شود. این نشست دستاوردهای خوبی را داشت از جمله اینکه بر این موضوع تاکید شد که ابتکارات منطقه‌ای می‌تواند به بهبود شرایط جهانی کمک کند.

وی ادامه داد: یکی از موضوعاتی که دغدغه افعانستان، ایران و جامعه جهانی است موضوع زنان، تحصیل و اشتغال آنها است که امروز نیز در نشست تهران مطرح شد. امیدواریم در نشست دوحه ۳ نیز این موضوع مطرح شود.