مانند بسیاری از روزهای دیگر، کیفیت هوای سیستان در وضع خطرناک قرار گرفت 
مانند بسیاری از روزهای دیگر، کیفیت هوای سیستان در وضع خطرناک قرار گرفت 
در پی افزایش گرفتن وزش باد در منطقه سیستان میزان گرد و غبار در سیستان با شاخص ۵۰۰ در وضعیت خطرناک قرار گرفت، این در حالیست که هنوز تکلیف جایگاه مدیرکلی حفاطت محیط زیست استان مشخص نیست!

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیار عیار، براساس گزارش اداره کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان، شاخص کیفیت هوای ایرانشهر به عدد ۱۲۵ با وضعیت ناسالم برای گرده های حساس، نیکشهر با شاخص ۱۰۶ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس و شاخص کیفیت هوای زاهدان به عدد ۵۰۰ و با وضعیت خطرناک رسید‌.

اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری سیستان‌ و بلوچستان در دهه ۹۰ به رغم وجود آب مورد برای امر فرسایش خاکی و مقابله با بیابان‌زایی در حوزه سیستان، عملکرد قابل قبولی نداشته و در حال حاضر با توجه به تنش آبی منطقه سیستان، برنامه ای برای مقابله با فرسایش خاکی ارائه نکرده است.

چندی پیش مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان به عنوان سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان خوزستان منصوب شد، اما با گذشت بیش از دو ماه، هنوز مدیرکلی برای اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان تعیین نشده است.

مدیرکل فعلی محیط زیست سیستان و بلوچستان و سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان، آنقدر توانمندی دارد که می تواند دو اداره کل را با فاصله بیش از ۱۵۰۰ کیلومتر را مدیریت کند؟

شاخص کیفیت هوا (AQI) ،عددی بدون واحد که نشان دهنده وضعیت کیفی هوا است و شاخص روزانه از محاسبه ی شاخص کیفی هوا از ساعت ۱۱ صبح روز گذشته تا ۱۱ صبح روز جاری به دست می آید.

توصیه شده، افراد مبتلا به بیماری قلبی، ریوی، سالمندان، کودکان و مادران باردار در این شرایط از منزل خارج نشوند.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای خطرناک پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم ‏برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ‌‏۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است. ‏