عذرخواهی؛ مدیران را مردمی می کند نه کوچک
عذرخواهی؛ مدیران را مردمی می کند نه کوچک
حسین عبدی مربی تیم ملی زیر 17 ساله های ایران پس از باخت مقابل انگلیس از مردم بابت این باخت عذرخواهي کرد، این در حالی بود که تیم انگلیس عنوان قهرمانی جهان را در اختیار داشت و قبل از آن، نوجوانان ایران در یک بازی تماشایی تیم برزیل را شکست داده بود و هنوز به بازی سوم برای صعود امیدوار است.

اگر چه عذرخواهی در ایران مسبوق به سابقه است، اما این عذرخواهی آن هم در فوتبال که مربیان تلاش دارند علت باخت را به گردن شرایط بیندازند غافلگیر کننده بود. این اتفاق بهانه خوبی شد تا حداقل به مواضع و نحوه برخورد برخی مدیران استانی بپردازیم. گاهی وقت ها عذرخواهی بهتر از دست بالا گرفتن، عدم پاسخگویی و شکایت بر علیه حق است. مدیری به دلیل ضعف ساختار اداری زیرمجموعه اش باعث برگشت بودجه شده بود و در یک نشست خبری به جای پاسخگویی به سوالات و ابهامات به وجود آمده پیرامون علت برگشت بودجه، از موضع بالا با خبرنگاران حرف میزد و حاضر به پاسخگویی در خصوص جزئیات نبود و به صراحت می گفت حرف من همین است و بیشتر هم توضیح نمی دهم حال می خواهید باور کنید یا نه. بعدها مشخص شد موارد گفته شده بر اساس واقعیت نبوده و زیر مجموعه اش به او آمار اشتباه داده اند.

طبق فرمایشات مقام معظم رهبری کم کاری مدیران باعث عدم اجرایی شدن مصوبات سفر دهه هشتاد ایشان به استان بوده است. پس با این حساب مدیران بسیاری به مردم عذرخواهی بدهکارند.

شاید دست بالا گرفتن، دعوی و استفاده از روابط با هدف اعمال فشار بر منتقدان در کوتاه مدت نتیجه دهد، اما مانع قضاوت مردم نمی شود. مردم از روی واقعیات قابل مشاهده، قضاوت خواهند کرد و به راحتی فرار رو به جلوی مدیران را نمی پذیرند. در هر روی پسندیده تر آنست تا به جای دست بالا گرفتن و بهره گیری از روابط برای تداوم کرسی نشینی، مدیران از ولی نعمتان خود عذرخواهی کنند و بر دلها حکومت کنند نه بر کرسی ها.