در سیل بلوچستان حدود ۵ میلیارد متر مکعب آب شیرین هدر رفت
در سیل بلوچستان حدود ۵ میلیارد متر مکعب آب شیرین هدر رفت
وسعت حوضه آبریز دریای عمان در جنوب استان ۴/۸ میلیون هکتار برآورد شده، پراکنش بارندگیها از ۳۱۹ میلیمتر در شارک قصرقند تا حدود ۴۰ میلیمتر در ساحل متفاوت بوده است. با فرض این که میانگین بارش در این حوضه را حدود ۱۵۰ میلی متر در نظر بگیریم؛ با حدود ۷ میلیارد مترمکعب نزولات آسمانی در دو موج نخست بارشی جنوب استان مواجه بودیم.

در حالی که میزان سیلاب بلوچستان در حوضه های آبخیز مذکور حدود ۷ میلیارد متر مکعب برآورد می شود که براساس گزارش های اعلامی ۳۵۰ میلیون مترمکعب در سدهای مخزنی جنوب استان و طبق گمانه زنی کارشناسان حدود ۲۵۰ میلیون متر مکعب آب در سازه های آبخیزداری و محلی ذخیره شده است. با این تفاسیر اگر میزان نفوذ و تبخیر را هم در نظر بگیریم حدود ۵ میلیارد متر مکعب سیلاب وارد دریای عمان شده است!
در سال ۱۴۰۲ قرارداد ۱۵ هزار میلیارد تومان اجرای طرح های آبخیزداری در سیستان و بلوچستان با قرارگاه امام حسن مجتبی(ع) منعقد شده که تا کنون عملیاتی نشده است. محمد کرمی، استاندار سیستان و بلوچستان در نشست خبری با اصحاب رسانه مدعی شد که مجمع تشخیص مصلحت نظام مسئله تهاتر نفت را ممنوع کرده، اما ما این موضوع را با جدیت دنبال می‌کنیم و در این باره با معاون اول رئیس جمهور نیز جلسه ای داشتیم. در حالی که عبداله بامری مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری سیستان و بلوچستان زمینه انعقاد قرارداد ۱۵ هزار میلیارد تومانی اجرای طرح‌های آبخیزداری عنوان کرده بود که در قرارداد موضوعی تحت عنوان تهاتر نوشته نشده، امیدواریم قرارگاه امام حسن مجتبی(ع) هر چه سریعتر کار را آغاز کنند.
بی شک اجرای طرح های آبخیزداری علاوه بر استحصال آب مورد نیاز، افزایش پوشش گیاهی، رونق کشاورزی منطقه و… باعث کاهش میزان خسارت سیلاب به بخش های مختلف نیز می شد. بی توجهی دولت به اهمیت اجرای طرح های آبخیزداری علی رغم وجود کارگروه آب و آبخیزداری سیستان و بلوچستان، باعث بروز سیل های اخیر و حتی سنوات گذشته باعث خسارت‌های زیادی به اهالی جنوب سیستان و بلوچستان شده است.
میزان آب تخصیص یافته به سیستان و بلوچستان از طرح انتقال آب از دریای عمان با تمام مصائب آن از قبیل اجرای تاسیسات آب شیرین کن، شبکه برق و ایستگاه های پمپاژ، خدمات دائمی و تعمیر نگه داری، مشکلات زیست محیطی و پسماند تصفیه آب، مسائل مربوط به سیل، پدافند غیر عامل و … حدود ۱۱۵ میلیون مترمکعب اعلام شده است، این در حالی است که حدود ۳۰ برابر این میزان را می توان از طریق اجرای سازه های آبخیزداری، هوتک های جدید، سیستم پخش سیلاب مدرن، مهندسی رودخانه و سازه هایی مشابه چاه نیمه های سیستان، مهار کرد که این مهم باعث صرفه جویی میلیاردها تومان بودجه بیت المال برای تاسیسات آب شیرین کن، ایستگاههای پمپاژ، عدم نیاز به حدود ۱۰۰ کیلومتری اجرای خط انتقال، و … می شود.