حفاری در بستر هامون سابوری باعث شده که چندین میلیون تن خاک در قالب ریزگرد به سمت سیستان هدایت شود
حفاری در بستر هامون سابوری باعث شده که چندین میلیون تن خاک در قالب ریزگرد به سمت سیستان هدایت شود
کارشناس منابع آبی گفت: حفر کانال در تالاب هامون سابوری باعث می شود که چندین میلیون تن خاک در یک نقطه دپو شود، این خاک که در گذشته به صورت فشرده شده یا کمپاکت شده موجود بود، اکنون به صورت یک تپه ای درآمده که ظرفیتی برای ایجاد ریزگردها فراهم کرده است، این تپه ها منبعی است که موجب هدایت چندین میلیون تن خاک به منطقه سیستان می شود‌.

جلیل سرگزی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار دیار عیار اظهار داشت: در بازه های زمانی مختلف متخصصان و دلسوزان محیط زیست با چرای دام در بستر تالاب هامون مخالف بودند. زیرا بافت خاک دچار فرسایش می شود و با توجه به بادهای موسمی و همچنین خشکسالی حاکم، منطقه را به سمت بیابان زایی پیش می برد.

وی با اشاره به اینکه نباید اجازه داد که بیابان ها از حالتی که وجود دارد بدتر شود، افزود: همان اشتباهی که در طرح ۴۶ هزار هکتاری مرتکب شده بودند مجدد در طرح حفر کانال مرتکب شدند، در زمان اجرای طرح ۴۶ هزار هکتار، بند کمال خان به مرحله بهره برداری رسیده بود، متولیان امر با علم به تکمیل بند کمال خان، طرح ۴۶ هزار هکتار را اجرا کردند و ۸۵۰ میلیون دلار پول نقد کشور را زیر خاک دفن کردند، در حالی که هیچ حاصلی نداشت، مشابه این موضوع گذشته از مباحث زیست محیطی در بحث حفر کانال در تالاب در حال اجراست، بنابه روایتی پنج هزار میلیارد تومان و به روایتی هفت هزار میلیارد تومان پول در آن جا هزینه می شود، با علم به اینکه به اذعان کارشناسان طی ۲ الی ۳ سال آینده سد بخش اباد به بهره برداری می رسد و آب توسط افغان ها کاملا مدیریت می شود. براساس شنیده ها در تالاب هامون سابوری بخش افغانستان سیل بند اجرا شده است.

وی بیان کرد: سیستان بسان یک بیماران که تنها خاصیت این بیمار برانگیخته کردن احساسات نظام است که بابت آن از نظام پول دریافت کرد و پس از دریافت پول، کسی پیگیر نتیجه نخواهد یود، تمام اقدامات و طرح های آبی سیستان چه خروجی دارد؟

این کارشناس منابع آبی با اشاره به اینکه یک پروژه مولفه های مختلفی دارد، ادامه داد: با توجه به اختلاف ارتفاع آب توسط این کانال به صورت ثقلی به سمت چاه نیمه هدایت نخواهد شد، لذا نیاز است که از نقطه گود تر به نقطه مرتفع تری پمپاژ شود، پمپ های مورد نیاز از کجا تامین می شود؟ ایستگاه پمپاژ با چه اعتباری احداث خواهد شد؟ برق مورد چگونه تامین می شود؟ این موارد سیاه چاله ایست که فقط اعتبارات را به سمت خودش جذب می کند.

وی با بیان اینکه حاصل این فعالیت ها اگر آب پایداری باشد ایرادی ندارد، تصریح کرد: اگر مد نظر متولیان، انتقال حدود ۵۰ میلیون متر مکعب آب باشد از لحاظ ارزش اقتصادی بسیار کار مضحکی است، هر متر مکعب آب چه مقدار برای دولت هزینه می تراشد؟ با توجه به سیل بند احداثی در افغانستان چه میزان آبی وارد کشور خواهد شد؟

وی خاطرنشان کرد: اگر قرار باشد این آب توسط شبکه لوله کشی ۴۶ هزار هکتاری منتقل شود، باید روی ایستگاه پمپاژ هزینه زیادی صرف شود، بدون تردید در ایستگاه های پمپاژ یک سری اشکالات و ایرادات ایجاد می کند.

سرگزی گفت: اعتقاد دارم با توجه به شور بودن خاک زهکش ادیمی کیفیت آب کاهش خواهد یافت.

وی یادآور شد: بزرگترین دغدغه من این است که با توجه به اینکه مبدا طرح موسوم به ۴۶ هزار هکتاری چاه نیمه هاست و نقاط مقصد، شمال، شرق و غرب سیستان است، اگر نقطه مبدا و مقصد را تغییر دهیم باید تاسیسات جدیدی ایحاد شود و متعاقب آن سیستم تغییر می کند.