سرعت طوفان گردوخاک سیستان از مرز ۱۰۰ کیلومتر گذشت/ مردم سیستان از ماسک‌های مخصوص گرد و غبار استفاده کنند
سرعت طوفان گردوخاک سیستان از مرز ۱۰۰ کیلومتر گذشت/ مردم سیستان از ماسک‌های مخصوص گرد و غبار استفاده کنند
وزش باد شدید با سرعت ۱۰۱ کیلومتر در ساعت زابل را درنوردید و شعاع دید افقی را در منطقه فرودگاهی زابل به ۶۰۰ متر کاهش داد.

به گزارش دیار عیار، محسن حیدری در در این زمینه اظهار داشت: وزش باد شدید تا بیشینه ۱۰۱ کیلومتر در ساعت امروز زابل را درنوردید و گردوغبار حاصل از آن شعاع دید افقی را به ۶۰۰ متر کاهش داد.

مدیرکل هواشناسی استان سیستان و بلوچستان افزود: همچنین در شهرستان زهک بیشینه سرعت باد به ۶۵ کیلومتر در ساعت رسید و دید افقی را در ایستگاه هواشناسی تا ۱۰۰ متر کاهش داد.

وی بیان کرد: مطابق پیش‌بینی طوفان گردوخاک تا چهارشنبه در نواحی شمالی استان ادامه دارد.

حیدری گفت: توصیه می‌شود از تردد غیرضروری بیماران تنفسی، افراد سالخورده و کودکان، در زمان غبار آلود شدن هوا خودداری شود. احتیاط در ترددهای جاده‌ای و محافظت از گلخانه‌ها و محصولات و پرهیز از کار در ارتفاعات دیگر توصیه‌های ما به مردم سیستان است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زابل گفت: مردم سیستان حتماً از ماسک‌های مخصوص گردوغبار که در داروخانه‌های سطح شهر موجود است، استفاده کنند و در صورتی که به این نوع ماسک‌ها دسترسی ندارند یک قطعه دستمال مرطوب را جلوی دهان و بینی خود قرار دهند.
جواد اکبری‌زاده اظهار داشت: با توجه به وقوع طوفان و گرد و خاک در پنج شهرستان منطقه سیستان شامل زابل، زهک، هامون، هیرمند و نیمروز از مردم درخواست داریم برای حفظ سلامت خود و سایر اعضای خانواده به توصیه‌های بهداشتی بیش از پیش دقت کنند.

وی افزود: افرادی که دارای بیماری‌های زمینه‌ای مانند بیماری‌های تنفسی، آسم و بیماران قلبی و عروقی هستند ممکن است در زمان آلودگی هوا در اثر کاهش میزان اکسیژن تنفسی و تحریک مجاری هوایی دچار مشکل یا حمله‌های قلبی شوند؛ بر این اساس توصیه می‌شود تا حد ممکن در فضای باز و خارج از منزل قرار نگیرد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زابل ادامه داد: توصیه می‌شود از تردد غیرضروری و حضور سالمندان، کودکان و افراد دارای مشکلات تنفسی و قلبی عروقی در فضای آزاد خودداری شود. همچنین جانبازان شیمیایی و بیماران تنفسی شدید به هیچ وجه در معرض هوای آلوده قرار نگیرند.

وی خاطرنشان کرد: در هنگام بروز پدیده ریزگردها در منزل بمانند، درب‌ها و پنجره‌ها را بسته نگه داشته و از فعالیت غیرضروری در خارج از منزل اجتناب کنند و در صورت اجبار به فعالیت در هوای آزاد، ضمن به حداقل رساندن زمان مواجهه با این پدیده، حتماً از ماسک‌های مخصوص گردوغبار که در داروخانه‌های سطح شهر موجود است استفاده کنند. در صورتی که به این نوع ماسک‌ها دسترسی ندارند یک قطعه دستمال مرطوب را جلوی دهان و بینی خود قرار دهند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زابل گفت: پرهیز از مصرف غذاهای چرب، استفاده زیاد از مایعات و لبنیات کم‌چرب و شستشوی مکرر بینی و دهان و همچنین پوشش مناسب مواد غذایی آماده مصرف جهت جلوگیری و کاهش بروز عوارض ناشی از ریزگردها مؤثر است.

وی گفت: با توجه به کاهش میزان دید در هنگام بروز ریزگردها، لازم است از سفرهای غیرضروری در این مواقع اجتناب شود و چنانچه بنا به ضرورت در جاده بوده و در حال رانندگی هستید، ضمن رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی با دقت و با سرعت مناسب رانندگی کرده و در صورت لزوم تا برطرف شدن شرایط حاد، اتومبیل را در نقطه امن متوقف کنند.

اکبری‌زاده گفت: مردم مصرف آب و سبزیجات را فراموش نکنند. آب به دفع مواد سمی از بدن کمک کرده و سبزیجات حاوی مواد مورد نیاز بدن برای بالا بردن قدرت ایمنی هستند.