در دو مرحله حقابه مورد توافق میان تهران و کابل را رهاسازی کردیم / حجم قابل توجهی از حقابه ایران تامین شده
در دو مرحله حقابه مورد توافق میان تهران و کابل را رهاسازی کردیم / حجم قابل توجهی از حقابه ایران تامین شده
تسنیم: وزیر انرژی و آب حکومت طالبان در دیدار با معاون سفارت کشورمان در کابل گفت تاکنون حجم قابل توجهی از حقابه ایران تامین شده است و رها سازی آب همچنان ادامه دارد.

به گزارش دیار عیار، عبداللطیف منصور در این دیدار با اشاره به بارش‌های اخیر در افغانستان اظهار کرد: امسال با توجه به بارش‌های اخیر حجم مناسبی از آب هم از سد «کجکی» و هم از سیلاب‌های پس از این سد به سمت مرز‌های مشترک با ایران جاری شد که با تمهیدات و اقدامات اصلاحی که صورت گرفت شاهد آن بودیم که در دو مرحله هم در اواخر سال ۱۴۰۲ و هم فروردین و اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ حقابه مورد توافق میان تهران و کابل به سمت مرز‌های استان سیستان و بلوچستان رهاسازی شد.

وی افزود: بر اساس اطلاعات موجود دبی‌سنجی تا روز گذشته هم‌اکنون آب با دبی قابل‌قبولی مسیر خود را به سمت ایران طی می‌کند.

منصور اضافه کرد: همچنان دریچه‌های بند کمال‌خان باز است و امیدواریم با ادامه بارش‌ها حجم قابل‌توجهی از حقابه جمهوری اسلامی ایران در سال آبی جدید تأمین شود.

دو طرف در این دیدار ضمن بررسی آخرین شرایط مربوط به مسائل آبی مشترک به گفت‌ و گو در مورد همکاری در زمینه‌های مختلف زنجیره تأمین انرژی میان ایران و افغانستان پرداختند.

سید حسن مرتضوی نیز در این دیدار با تأیید اقدامات اصلاحی حکومت سرپرست افغانستان و تلاش او برای تعامل در این زمینه اظهار داشت: امیدواریم روند اصلاح در بندکمال‌خان تکمیل شده و موضوع آبی به یک عنصر همگراکننده میان تهران و کابل تبدیل شود و مردم مسلمان هر دو کشور از این موهبت الهی تمام بهره را ببرند.

معاون سفارت کشورمان در کابل همچنین اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در زمینه صادرات سایر حوزه‌های انرژی به افغانستان آمادگی کامل خود را اعلام می‌دارد و می‌تواند شریک مهم و قابل اعتماد حوزه انرژی برای افغانستان باشد.

بر اساس معاهده دلتا، جمهوری اسلامی ایران سالانه ۸۲۰ میلیون متر مکعب از آب هیرمند را به عنوان حقابه به خود اختصاص داده است که در چند سال اخیر به دلیل خشکسالی و سال‌های آبی غیرنرمال این موضوع تأمین نشده و‌مشکلاتی را برای مردم سیستان و بلوچستان به وجود آورده بود.

علی رغم تایید ادعای طالبان از جانب طرف ایرانی مبنی بر حذف موانع در رودخانه هیرمند، کماکان بند کمال خان غالب دبی سیلاب رودخانه هیرمند را به سمت گودزره منحرف می کند به گونه ای که حدود ۸۰ درصد گودزره آبگیری شده است، از طرفی بند لشکری بدون هیچ گونه دریچه با ارتفاع ۲ متر، آب رودخانه هیرمند را به سمت زرنج منحرف می کند.