درگیری مرزی بین افغانستان و پاکستان، پس از حمله هوایی پاکستان به پکتیکا
درگیری مرزی بین افغانستان و پاکستان، پس از حمله هوایی پاکستان به پکتیکا
منابع پاکستانی از وقوع درگیری در امتداد مرز بین افغانستان و پاکستان خبر دادند. این در حالی است که چند روز پیش پاکستان برخی نقاط ولایت پکتیکا را هدف حمله هوایی قرار داده بود.

به گزارش دیار عیار، این درگیری در منطقه مرزی پارک سپینی شگی ولایت پکتیا امروز، دوشنبه صورت گرفته است. هرچند هنوز جزئیات بیشتری در این زمینه منتشر نشده است.
این درگیری در حالی رخ می دهد که پنجشنبه هفته گذشته، پاکستان حملات هوایی و موشکی را به ولایت پکتیکا انجام داده بود. پیش از این نیز در ۱۸ ماه مارس پاکستان حملات هوایی را به ولایت خوست و پکتیا انجام داده بود که هشت نفر در جریان آن کشته شدند.
پاکستان در توجیه این حمله در بیانیه ای اعلام کرد که هدف از آن نابودی پناهگاه های پیکارجویان در خاک افغانستان بود. این اقدام منجر به درگیری مرزی و تشدید تنش بین دو کشور شد.
اما این نخستین بار نیست که تنش های مرزی بین افغانستان و پاکستان رخ می دهد. طی سه سال گذشته مرز دو کشور همواره شاهد درگیری بین نیروهای مرزبانی طرفین بوده که گاه منجر به بسته شدن گذرگاه های مرزی به مدت چند ساعت یا چند روز شده است.
به گزارش دیار عیار، تنش های متعدد مرزی میان پاکستان و گروه طالبان منجر به انسداد مستمر گذرگاه های مرزی میان پاکستان و افغانستان و متعاقب آن ایجاد اختلال در تبادلات تجاری شده که این امر حکومت طالبان را برای تامین کالاهای اساسی بیش از پیش متکی به ایران کرده است.