توفان گرد و خاک ۱۷۲ سیستانی را راهی بیمارستان کرد
توفان گرد و خاک ۱۷۲ سیستانی را راهی بیمارستان کرد
مدیرکل ستاد بحران سیستان و بلوچستان گفت: توفان و گرد و خاک در سه روز گذشته ۱۷۲ نفر از مردم منطقه سیستان ‏را راهی بیمارستان کرده است و ۲۶ نفر همچنان بستری هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دیار عیار به نقل از ایرنا، مجید محبی اظهار داشت: وقوع توفان گرد و خاک و پراکنده شدن ریزگرد در سیستان شامل پنج شهرستان زابل، زهک، هامون، هیرمند و نیمروز واقع در شمال سیستان و بلوچستان طی سه روز گذشته ۱۷۲ نفر از مردم منطقه ‏را راهی بیمارستان و مراکز درمانی کرده است‎.

وی بیان کرد: در مجموع ۱۴۶ نفر به صورت سرپایی از خدمات درمانی بهره‌مند و از بیمارستان مرخص شدند و ۲۶ نفر همچنان بستری هستند.

مدیرکل ستاد بحران سیستان و بلوچستان تاکید کرد: تاکنون گزارشی از خسارات وارد شده در پی بروز وقوع توفان گرد و خاک و پراکنده شدن ریزگرد گزارش نشده است.

رئیس گروه پیش بینی و هشدار هواشناسی سیستان و بلوچستان نیز گفت: وزش باد شدید همراه با گرد و خاک با شدت بیشتر از امروز در نیمه شمالی این استان آغاز شد و تا دوشنبه هفته جاری ادامه دارد.

علی ملاشاهی در گفت‌وگو با ایرنا اظهار داشت: در این مدت سرعت وزش باد به حدود ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت خواهد رسید که علاوه بر افزایش ذرات معلق در هوای منطقه، کاهش دما را به همراه دارد.

وی ادامه داد: همچنین در زمان توفان در جاده‌های ارتباطی روستایی و مرزی منطقه سیستان کاهش دید سبب کندی عبور و مرور می‌شود.

رئیس گروه پیش بینی و هشدار هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: بهتر است در زمان توفان افراد به ویژه کسانی که دچار بیماری های قلبی و تنفسی دارند از تردد غیر ضروری در فضای باز خودداری کنند.

وی بیان کرد: طی این مدت در مناطق مرکزی و جنوبی سیستان و بلوچستان برخی ساعات وزش باد و افزایش غبار پیش بینی می‌شود.

بادهای موسمی ۱۲۰ روزه از زمان شکل گیری سیستان در شمال سیستان و بلوچستان با این منطقه همزاد بوده و هر سال با آغاز آن در اوایل تابستان مردم منطقه شاهد گرد و غبار و آلودگی هوا بعضا تا چند برابر حد استاندارد نیز هستند.

این بادها اقتضای طبیعت منطقه بوده و وزیدن آن به صورت طبیعی دمای هوا را کاهش می‌دهد اما به سبب خشک شدن تالاب بین المللی هامون گاه با وزش شدید بادهای ۱۲۰ روزه دمای هوا در منطقه سیستان تا میزان زیادی افزایش می یابد.