تصمیم نابخردانه وزارت نفت بدون در نظر گرفتن زیرساخت‌های استان انجام شده است/ تا ساختارها اصلاح نشود، این مشکلات حل نمی شود/ خودمان را با کشورهای اروپایی مقایسه کردیم و پا روی حلق مردم گذاشتیم
تصمیم نابخردانه وزارت نفت بدون در نظر گرفتن زیرساخت‌های استان انجام شده است/ تا ساختارها اصلاح نشود، این مشکلات حل نمی شود/ خودمان را با کشورهای اروپایی مقایسه کردیم و پا روی حلق مردم گذاشتیم
نماینده زاهدان در مجلس گفت: تصمیم نابخردانه وزارت نفت در خصوص گران کردن گاز مایع بدون در نظر گرفتن زیرساخت‌های استان انجام شده، افراد تصمیم گیر از حال و روز مردم اطلاعی ندارند.

حسینعلی شهریاری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار دیار عیار در خصوص تصمیم اخیر وزارت نفت اظهار داشت: مردم به ویژه اقشار آسیب پذیر، حاشیه نشینان و روستایی ها در زمستان سرد با مشکلات جدی مواجه هستند.

وی افزود: متاسفانه چون خیلی شعار دادیم و خودمان را با کشورهای اروپایی مقایسه کردیم و ادای آن ها را درآوردیم که می‌گوییم دولت با مالیات اداره می شود، پا روی حلق مردم گذاشتیم.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بیان کرد: در تمام زمینه ها نه فقط گاز بلکه حوزه سلامت همان مشکلاتی که با نرخ های جدیدی که برای دارو، تجهیزات پزشکی قرار است ارائه شود، مشکلات جدی وجود دارد. این مشکلات توسط مردم به ما منتقل می شود و ما نیز به مسئولان کلان کشور از جمله رئیس جمهور منتقل می کنیم، اما آن چیزی که مد نظر است اتفاق نمی افتد.

وی ادامه داد: در خصوص مسئله کپسول های گاز مایع را با استاندار هم مذاکره کردم، استاندار و مجموعه استانداری با این تصمیم موافق نیستند، مشکلاتی که برای مردم پیش آمده را به مسئولان وزارت نفت منتقل کردیم.

وی عنوان کرد: مسئولان وزارت نفت و شرکت پخش فرآورده های نفتی اعلام می کنند که مشکل داریم و هزینه ها بالاست، یعنی ما نمی توانیم هزینه‌ها را کنترل کنیم. آن هم وزارت نفت که ۱۴ درصد بودجه درآمد کلی کشور را هرساله دریافت می کند اما آن ها می نالند و از طرفی مردم هم مشکل دارند، متاسفانه گوش شنوایی نیست.

شهریاری با اشاره به اینکه مصوبات گران کردن گاز قانونی است، گفت: اگر قانون هم باشد اشتباه است، نمی توان تمام مملکت را با یک دید قانون گذاری کرد. وضعیت اقتصادی، توسعه زیرساخت ها و وضعیت فرهنگی استان‌ها متفاوتند، نمی شود یک کلانشهر با تمام زیرساخت‌ها را با یک استانی که زیرساخت‌هایش آماده نیست مقایسه کرد.

وی تصریح کرد: با استاندار و مدیرعامل شرکت پخش فرآورده‌های نفتی کشور صحبت کردم، اما نتیجه ای حاصل نشده است. همیشه صبر می کنند که اتفاقی بیفتد و سریع می آیند و تصمیم می گیرند. خودم امیدوار نیستم که این پیگیری ها نتیجه دهد، چگونه می توانم به مردم بگویند که امیدوار باشند؟

نماینده زاهدان اذعان کرد: متولیان وزارت نفت اعلام می کنند که به مردم در کنار گاز مایع، نفت سفید هم عرضه می شود، اما سهمیه نفت درصد قابل توجهی از مردم قطع شده است.

وی در خصوص پرسشی مبنی بر اینکه آیا با توجه به مشکلات سوختی استان، مجمع نمایندگان از وزیر نفت طرح سوال خواهند کرد، اظهار کرد: در این مجلس طرح سوال و استیضاح جواب نمی دهد، حدود ۳۰۰ طرح سوال در دستور کار است که هیچ وقت محقق نمی شود، حتی به کمیسیون ها نمی رسد. مجلس مدت ۴ ماه با برنامه هفتم توسعه گرفتار شد، تمام کمیسیون ها تعطیل شدند، هم اکنون بودجه به مجلس ارائه شده است.

وی با بیان اینکه ادعای طرح سوال به نظرم کار پوپولیستی است، افزود: اگر از وزیر سوال هم کنیم به جایی نمی رسد. طرح سوال زمانی اعتبار دارد که اگر از جواب وزیر قانع نشویم، موضوع در صحن به موقع مطرح شود. کارت زرد دادن به وزیر هم مشکلی را حل نمی کند. خیلی از وزرا کارت زرد گرفتند، اما هیچ اتفاقی نیفتاده است.

حسینعلی شهریاری تاکید کرد: در اساسنامه ساماندهی کلی دولت، مجلس و قوه قضائیه مشکلاتی داریم که تا ساختارها اصلاح نشود، این مشکلات حل نمی شود.

به گزارش دیار عیار، طبق گزارش های مردمی نرخ غیر یارانه ای گاز مایع سیلندری حدود ۱۰ برابر افزایش یافته است.