برای مرمت ۱۴ بنای تاریخی اعتبار پیش بینی شده است/ در هفته میراث‌فرهنگی از کهن ترین بازی‌های فکری دنیای باستان در سیستان و بلوچستان رونمایی می‌شود
برای مرمت ۱۴ بنای تاریخی اعتبار پیش بینی شده است/ در هفته میراث‌فرهنگی از کهن ترین بازی‌های فکری دنیای باستان در سیستان و بلوچستان رونمایی می‌شود
مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان گفت: در کنار پیگیری های صورت گرفته در خصوص مباحث خیرین میراث فرهنگی، ۴ و میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان برای مرمت ۱۴ بنای تاریخی از جمله پایگاه کوه خواجه، دهانه غلامان، موزه ها، سه کوهه، قلعه ایرندگان، فرمانداری قدیم چابهار و ... از محل اعتبارات ملی پیش بینی کردیم.

به گزارش دیار عیار، محمدهادی طهرانی مقدم در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: در زمینه نگهداری آثار باستانی قصد نقد گذشتگان را نداریم، اما در حال حاضر وظیفه داریم در حفظ، احیا و مرمت آثار تلاش کنیم و این کار را انجام می دهیم.

وی افزود: از محل اعتبارات استانی ۵ میلیارد تومان برای مرمت و مباحث مربوط به منطقه حوضدار پیش بینی کردیم و از فردا روال اداری مناقصات آن را آغاز می کنیم.

وی بیان کرد: به آینده خوش بین هستیم که بتوانیم برای آثار باستانی کار مثبتی انجام دهیم.

مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی استان ادامه داد: دکتر سجادی علاقه ویژه ای به شهر سوخته دارد و تمام اولین ها در شهر سوخته کشف شده، بنابراین برای فصل جدید کاوش با حضور دکتر سجادی یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان پیش بینی کردیم.

به مناسبت روز موزه ها و هفته میراث فرهنگی، از کهن ترین بازی‌های فکری دنیای باستان در سیستان و بلوچستان رونمایی می‌شود.

طهرانی‌مقدم تصریح کرد: امسال در هفته میراث‌فرهنگی کهن‌ترین بازی های فکری دنیای باستان با همکاری موزه ملی ایران در استان رونمایی می شود.

وی با اشاره به اینکه شعار “موزه ها، برای آموزش و پژوهش” از سوی شورای بین المللی موزه ها(ایکوم) تعیین شده است اضافه کرد: در این هفته در مجموع بیش از ۱۲۵ برنامه در استان اجرایی می‌شود و یکی از نکات مهم این هفته، رونمایی از کهن‌ترین بازی‌های فکری دنیای باستان است که از موزه ملی ایران به موزه منطقه‌ای جنوب‌شرق منتقل شده و تا پایان خرداد ماه برای بازدید عموم علاقه‌مندان در موزه بزرگ زاهدان قرار دارد.

به گفته وی، این اشیا سه بازی فکری مربوط به جنوب شرق ایران است که به عنوان کهن ترین بازی‌های فکری جهان شناخته می‌شوند و شامل “بازی باستانی شهر سوخته” که به بازی مار و دم هم شهرت دارد و از جنس چوب آبنوس بوده و دارای مهره‌های منحصر به فرد خود است.

وی یادآور شد: بازی دوم نیز با نام “بازی فکری جیرفت” خواهد بود که از جنس سنگ و متعلق به عصر مفرغ با حدود ۵ هزار سال قدمت است و سومین مورد نیز بخشی از “بازی فکری تپه پیرزال سیستان” و متعلق به عصر مفرغ و از جنس گل رس است که تعدادی از مهره هایش در کاوش های باستان شناسی ۱۴۰۱ کشف شده و در این هفته در معرض دید عموم قرار می گیرد.

به گفته طهرانی‌مقدم، برگزاری دوره آموزشی مربیگری بازی باستانی شهرسوخته در استان به مدت ۳ روز برای چشم انداز برگزاری لیگ این بازی نیز جزو برنامه هایی است که اجرایی خواهد شد.

او تصریح کرد: نمایشگاه یافته های اخیر شهرسوخته در موزه شهرسوخته نیز در این هفته برگزار می شود که در این نمایشگاه نیز برای اولین بار جام مرمر شهرسوخته به نمایش گذاشته خواهد شد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان تاکید کرد: امسال شب فرهنگی ایران و پاکستان در کاخ موزه گلستان تهران برگزار می شود که قطعا سیستان و بلوچستان می تواند در این نشست نقش پر رنگی در معرفی میراث ناملموس، آداب و سنن، تعامل های میان دو ملت و پیوندهای فرهنگی داشته باشد.

او ادامه داد: در این هفته موزه خصوصی مات کور سراوان نیز افتتاح می شود که مجموع موزه های سیستان وبلوچستان را به عدد ۱۴ می رساند.

به گفته طهرانی‌مقدم، افتتاح و راه‌اندازی موزه خصوصی مات کور سراوان، رونمایی از کتاب شعر شهرسوخته، برگزاری شب شعر در موزه‌های سراوان و زابل و پایگاه های مکران و بمپور و نشست‌های تخصصی با اساتید و دانشگاهیان و فعالان حوزه میراث فرهنگی و جلسات هم اندیشی با صاحب نظران و ارائه گزارش یافته های باستان‌شناسی کاوش‌های اخیر از جمله بخشی از برنامه‌های پیش‌بینی شده در این هفته است.

او گفت: به منظور آشنایی با عوامل پیشگیرانه در زمان بحران، دوره آموزشی پدافندغیرعامل با محوریت موزه‌ها ویژه پرسنل موزه ها و یگان حفاظت برگزاری خواهد شد. همچنین دوره های آموزشی و تخصصی معماری و تزئینات وابسته آسبادها و مرمت اشیا نیز در موزه منطقه ای و دانشگاه زابل تدارک دیده شده است.

او تصریح کرد: امسال برای اولین بار نیز در روز ۳۱ اردیبهشت که مصادف با سالروز تولد امام رضا(ع) و به نام روز میراث رضوی و میراث دینی نام‌گذاری شده است از حضور پرنور خادمان آستان قدس رضوی در قالب کاروان زیرسایه خورشید در محل موزه منطقه ای جنوب شرق بهره مند می شویم که به همراه پرچم بارگاه رضوی خواهد بود.